Už moje prvé moravské koláče boli fantastické a keďže prešli náročným testovaním niekoľkokrát, prinášam vám sem recept na moravské koláče ktoré nemusíte jesť len na Morave 😉
Recept na moravské koláče
Budeme potrebovať:
Moravské koláče s džemom
Ingrediencie
Kvások
- 200 ml vlažného mlieka
- 1 PL cukru
- 10 g droždia
Cesto
- 50 g cukru
- 250 g polohrubej múky
- 250 g hladkej múky
- 2 vajcia
- 100 g masla
Postup
- Z mlieka, cukru a droždia si pripravíme kvások ako pri všetkých kysnutých pochúťkach. Tento kvások necháme 15 minút odpočívať.
- Po 15tich minútach do kvásku pridáme obe múky, vajíčka, roztopené a vychladnuté maslo a cukor. Vymiešame cesto ktoré bude trošku lepivé. Prikryjeme a necháme odpočívať, kým cesto zdvojnásobí svoj objem, čo môže trvať približne hodinku.
- Z cesta budeme následne odoberať kúsky s hmotnosťou asi 50g. Z tých vytvarujeme guličku, položíme na dosku a dnom pohára vytvoríme v guličke jamku ktorá bude dostatočne hlboká a široká, aby pri dodatočnom kysnutí plnka ostala v ceste a nevylizla nám von.
- Koláče plníme 1 čl džemu, makovej alebo tvarohovej plnky. Na moravské koláče sa často dáva ešte posýpka. Tá je po upečení extrémne dobrá a preto ju veľmi odporúčam, no presný recept na ňu, úprimne, nemám. Žiaden strach, je to veľmi jednoduché a najmä je to o odhade.
Posýpka
- V miske zmiešme asi 50g roztopeného masla s hrubou múkou a cukrom. Tieto dve suroviny pridávame postupne, kým posýpka nenaberie konzistenciu mokrého piesku. Keď sa k tejto konzistencii priblížite, budete presne vedieť o čom hovorím.
- Rukami túto posýpku pomrvíme nad naplnenou časťou moravských koláčov a následne necháme asi 10 minút podkysnúť, potrieme mliekom.
- Pečieme 25 minút pri 180°C
Postup
Z mlieka, cukru a droždia si pripravíme kvások ako pri všetkých kysnutých pochúťkach. Tento kvások necháme 15 minút odpočívať.
Po tomto čase do kvásku pridáme obe múky, vajíčka, roztopené a vychladnuté maslo a cukor. Vymiešame cesto ktoré bude trošku lepivé. Prikryjeme a necháme odpočívať, kým cesto zdvojnásobí svoj objem, čo môže trvať približne hodinku.
Z cesta budeme následne odoberať kúsky s hmotnosťou asi 50g. Z tých vytvarujeme guličku, položíme na dosku a dnom pohára vytvoríme v guličke jamku ktorá bude dostatočne hlboká a široká, aby pri dodatočnom kysnutí plnka ostala v ceste a nevylizla nám von.
Koláče plníme 1 čl džemu, makovej alebo tvarohovej plnky.
Na moravské koláče sa často dáva ešte posýpka. Tá je po upečení extrémne dobrá a preto ju veľmi odporúčam, no presný recept na ňu, úprimne, nemám. Žiaden strach, je to veľmi jednoduché a najmä je to o odhade.
V miske zmiešme asi 50g roztopeného masla s hrubou múkou a cukrom. Tieto dve suroviny pridávame postupne, kým posýpka nenaberie konzistenciu mokrého piesku. Keď sa k tejto konzistencii priblížite, budete presne vedieť o čom hovorím 🙂
Rukami túto posýpku pomrvíme nad naplnenou časťou moravských koláčov a následne necháme asi 10 minút podkysnúť, potrieme mliekom a pečieme 25 minút pri 180 stupňoch.
Najlepšie sú ešte teplé na obed alebo na raňajky k teplému čaju. Ak by ste cheli plnené niečím iným ako džemom, môžem pre vás pripraviť špeciálny článok o plnkách do kysnutých koláčov, čo vy na to?
Zatiaľ prajem dobrú chuť! 🙂
Pre ďalšie inšpirácie na dezerty, navštívte sekciu DEZERTY