Tento článok som začala písať na začiatku februára, keď asi nikto z nás ani netušil, aká situácia tu o mesiac bude. Teraz, s príchodom corona vírusu je tento článok aktuálnejší, ako kedykoľvek predtým. Základné potraviny sa stali naozaj esenciálnymi.
Viem, pre každého z nás, môžu základné potraviny znamenať niečo iné. Všetci máme iné chute, iné požiadavky, nároky či diéty. A teda nie každý sa musí 100% stotožniť s týmto „zoznamom“, no myslím, že pre jednoduché domáce stravovanie sa, sú presne tieto poraviny nevyhnutné.
A toto je teda môj zoznam v ktorom nájdete základne potraviny ktoré by sme mali mať v každej domácnosti celý rok.
Ovocie a zelenina
Čo sa týchto dvoch týka, asi všetci vieme, aké máme možnosti. Mať doma pomerne krátko trvanlivé, čerstvé ovocie, alebo mrazené a zavárané.
Kto môže, bude v lete mraziť a zavárať každé ovocie a zeleninu s ktorou to ide. Aspoň ja to tak robím. A potom môžeme v zime spokojne vyťahovať zásoby čučoriedok, jahod, marhúľ a podobne.
Z čerstvého ovocia sú výborné banány, ktoré sa dajú spotrebovať aj keď už vyzerajú, že to najlepšie majú za sebou – napríklad ako banánový chlieb
Citrusové ovocie tiež vydrží pomerne dlho a keď ho nezjeme, stačí ho odšťaviť – teda pomaranče, grepy, mandarínky alebo citróny.
A taká sieťka avokáda ktoré dozrieva postupne je absolútne geniálna, lebo mám vždy čerstvé a dozreté ovocie.
Samozrejme som zástancom čerstvého ovocia ako prvej voľby, ale niekedy to inak nejde.
Čo sa zeleniny týka, tu by som spomenula naozaj absolútny základ: cibuľa žltá, alebo červená, cesnak. Paradajky, paprika. Tie sú vhodné do šalátu, alebo z nich vieme pripraviť domáce lečo.
Trvanlivé potraviny
Trvanlivé potraviny to už majú vo svojom názve. Vydržia nám dlhšie, ako čerstvé ovocie a
Patria sem: strukoviny ako šošovica, fazuľa, hrach, cícer. Cestoviny – fussilli, penne, noodle alebo aj naše niťovky.
Múka – hladká, polohrubá a hrubá je základ. Pre tých, ktorí pečú napríklad chlieb (kváskový) sú nevyhnutné chlebové múky – rôzne druhy. Ja tiež robím cestoviny zo semolínovej múky, takže mám doma aj tú.
Výborným zdrojom živín a vitamínov sú ovsené vločky, takže vrelo odporúčam aj tie.
Konzervy – celkom kontroverzné potraviny, ktoré boli kedysi absolútne bežné, dnes sú už skôr zatracované, ale majú svoje výhody aj napriek zníženemu množstvu nutričných látok. Tu by som odporučila cícer napríklad na hummus, alebo do curry. Fazuľu do chilli con/sin carne, alebo do šalátu, či dokonca do brownies. A ešte paradajky – ako základ mnohých jedál, alebo na domácu pizzu.
Nezabúdajme na tekuté trvanlivé potraviny ako sú olej alebo ocot. Prípadne ešte worchesterová a sójová omáčka.
Mrazené potraviny
Ako som už spomínala vyššie, mrazené ovocie a zelenina sú výborné vtedy, ak nie je práve sezóna daného ovocia / zeleniny a my by sme si chceli dopriať, je lepšie siahnuť po mrazenom, ako si nedať vôbec.
Mrazené ovocie: jahody, maliny, prípadne lesná zmes, čučoriedky. Skvelé do koláčov, či smoothies.
Mrazená zelenina: jednodruhová alebo viacdruhová. To je tiež otázka. Jednodruhová zmes je výborná do smoothies, alebo do jedál, kde potrebujeme napríklad len špenát. Z ostatných by som spomenula hríby, zelené fazuľky a brokolicu.
Viacdruhová sa pripravuje napríklad už na wok – teda do ázijských jedál. To nám urýchly celú prípravu jedla.
Korenie a bylinky
Na prípravu výborného pokrmu potrebujeme korenie a /alebo bylinky. Bez toho to nejde. Soľ a čierne korenie sú absolútným základom, alebo osobne sa snažím so soľou pracovať čo najmenej, nakoľko soľ pridáva jedlu len jeden rozmer. Slaný. A nie každé jedlo musí byť výlučne slané.
Okrem už spomenutého čierneho korenia a soli, odporúčam tieto: mletá paprika, chilli, oregano, mletá škorica, drvený kmín, majoránka, bazalka, tymián, kurkuma.
Zoznam
Ako som už spomenula, pojem základné potraviny znamená pre každého niečo iné. pre mňa je to minimálne zoznam ktorý som vám vytvorila na vytlačenie. Pevne verím, že vám to pomôže pri vašich nákupoch, alebo pri plánovaní jedál ktoré chcete pripraviť.
Ovocie
- Citrusové ovocie: pomaranče, grepy, mandarínky, citróny
- Banány, avokádo
Zelenina
- Cibuľa žltá, alebo červená, cesnak, paradajky, paprika
Trvanlivé potraviny
- Strukoviny: šošovica, fazuľa, hrach, cícer.
- Cestoviny – fussilli, penne, noodle alebo aj naše niťovky
- Múka – hladká, polohrubá a hrubá, vhlebová múka – rôzne druhy, semolínová múka
- Konzervy – cícer, fazuľa, paradajky
- olej, ocot, worchesterová a sójová omáčka.
Mrazené potraviny
- Mrazené ovocie: jahody, maliny, prípadne lesná zmes, čučoriedky
- Mrazená zelenina: špenát, hríby, zelené fazuľky a brokolica, viacdruhová zmes na wok
Korenie
- Soľ, čierne korenie, mletá paprika, chilli, oregano, mletá škorica, drvený kmín, majoránka, bazalka, tymián, kurkuma.