Týmto článkom by som vám rada ukázala 7 rád, ako na Vianoce ušetriť na jedle. Hneď na úvod je dôležité povedať, že šetriť sa dá aj inak, ako nahradiť pomerne drahé maslo veľmi lacným margarínom.
Presne toto je opak toho, ako by sme to mali robiť. Plne rozumiem tomu, že každý z nás pochádza z iného prostredia, zázemia a má inú finančnú situáciu, no tieto rady sú postavené tak, že každý jeden z nás, si môže osvojiť aspoň jednu z nich, no ideálne všetky.
Poďme na to, teda
7 rád ako na Vianoce ušetriť na jedle
1. Plánovanie = 2 dôležité zoznamy
Plánovanie pred vianocami je kľúčové. Ja sobone si veľmi užívam, keď môžem veci dopredu plánovať a písať si zoznamy. Nie všetci to však máme rovnako.
Už teraz vám odporúčam sadnúť si na 10 minút za stôl, zobrať pero a papier a napísať si v zásade 2 zoznami:
1. Čo budem variť/piecť?
– všetky chody ktoré viete, že budete pripravovať si spíšte
– je to prehľadné a stále sa k tomu môžete vrátiť
– pre mňa osobne najväčšia výhoda zoznamu je, že si môžem škrtnúť, čo som už spravila
2. Čo a koľko toho na to potrebujem?
– sem pôjdu všetky suroviny, ktoré potrebujete na jedlá, ktoré ste si napísali v prom zozname
– tiež sem však musíte zahrnúť aj vašu spotrebu mandaríniek a arašidov a iného ovocia a zeleniny
– no a samozrejme pečivo (ak si ho nepripravujete sami)
Keď bude váš druhý zoznam hotový, máte vlastne nákupný zoznam ktorý potrebujete do vianoc dokončiť. Niektoré veci môžete nakúpiť skôr. Napríklad múku, cukor, korenie alebo iné trvanlivé potraviny. Na iné si musíte počkať – zelenina, ovocie či ryby.
Vďaka tvorbe takéhoto zoznamu sa vám nestane, že si 24.12. spomeniete, že vám chýba strúhanka na vyprážanie a buď ju nikde nekúpite, alebo ju kúpite už len predraženú v potravinách vo vašom vchode.
2. Plánovanie = akcie a zľavy
V momente, keď je váš druhý zoznam hovotový, môžete zobrať všetky tie letáky, ktoré vám chodia domov, alebo otvoriť webový prehliadač a pozrieť si online letáky niektorých spoločností.
Píšem to a cítim sa akoby som mala 80 rokov, že vám tu naozaj idem rozprávať o akciách v obchodoch, ale viem, že pri tak veľkých nákupoch (ako niektoré rodiny robia), to môže výrazne ušetriť časť rozpočtu.
Ak máte dosť času, môžete si nájsť v každom supermarkete tie potraviny, na ktoré je práve akcia a kúpiť tam len tie, prípadne si vyberte taký obchod je nakúpite / ušetríte naraz najviac. Z osobnej skkúsenosti viem, že ísť do viac ako 2 obchodov už pre mňa nie je časovo efektíve a čas ktorý som dala do zháňania zľanených potravín som mohla investovať do písania článku.
Takže každý nech robí tak, ako mu vyhovuje najviac.
3. Čo sa naozaj zje a čo sa varí / pečie len preto, že je to zvyk?
Keď už máme ten náš zoznam „Čo budem variť/piecť?“ tak ho ešte využime.
Sú jedlá na vašom zozname na ozaj také, aké sa každý rok vo vašej domácnosti jedia?
Viete si bez nich sviatky predstaviť?
Nie je to len o tom, že v dnešnej dobe máme pocit, že pokiaľ nenapečiem 10 druhov koláčov môj manžel bude ufrflaný? „Ale veď ešte toto si nespravila a ja mám na to teraz chuť.“
Ja som si tento zoznam robila tento rok tiež.
Je jedlo, ktoré pripravujeme preto, že je to pekná tradícia, že toto je spôsob, akým sa u nás je štedrovečerná večera. A to je v poriadku, tomu plne rozumiem.
No naozaj neupečiem aj tie úliky, keď som to nikdy predtým nerobila, nikto z nás to nepozná a vlastne ani nevieme, ako to chutí. Veľmi by som chcela ochutnať niečo nové, ale počas práve týchto sviatkov to nie je nevyhnutné.
Škrtnite teda zo zoznamu to, čo nie je až tak obľúbené alebo to pripravujete len zo zvyku. Nepotrebujete nekonečné mnžstvo jedla na to, aby ste mali pekné vianoce 🙂
4. Používaj kvalitné suroviny, aby jedlo vydržalo a nemuseli sme ho vyhodiť
Základom každého varenia alebo pečenia u nás doma, by malo byť varenie zo základných surovín. Vyhnite sa polotovarom. Vyberte si radšej lokálnych dodávateľov, pesovateľov a chovateľov nad nákupným centrom a supermarketom. Väčšinou sú tieto extra – bio -raw – made in slovakia – zdvora veci drahšie, viem, nie každý si to môže dovoliť. No ak nebudem potrebovať 90 vajec, ale len 45, pretože som zo zoznamu vyškrtla veci, ktoré naozaj nie sú nevyhnutné, hneď si to môžem dovoliť.
5. Priprav si všetko doma = vieš koľko to stálo a čo tam šlo
Už ako bolo spomenuté v bode 4, vyhnime sa polotovarom. Ušetríme hodiny čítania zloženia a skúmanie či to a ono Éčko je „smrteľné“, alebo v zásade neškodné.
Väčšinou za polovar priplácame, pretože doma šetríme svojim časom pri príprave daného pokrmu.
A zas treba povedať, že nie je polotovar ako polotovar. Ak si kúpime lístkové cesto z 3 ingrediencií, ušetrili sme naozaj hodiny času prekladania a vaľkania cesta a pokiaľ boli použité naozaj len 3 suroviny, je to win-win.
No nekupujme si prosím celé burgre v oddelení s chladenými potravinami.
Ani tie perníčky, medovníky, marlenku ani nič podobné.
Varme a pečme si doma prosím, starajme sa o seba aj takýmto spôsobom. Vždy nám predsa chutí najviac od mamky nie? To je tá extra starostlivosť, ktorá vychádza z toho, že reálne, osobne poznáme človeka, ktorý to jedlo pripravil. Ale o tom bude iný článok 🙂
6. Var pre tých, ktorí s tebou budú
Je krásne, ako sa na slovensku stále nájdu ľudia, ktorí chcú dopriať a pomôcť iným. Ale ak je váš sused v paneláku v takej, nazvime to štandardnej životnej situácii, tiež bude mať pravdepodobne doma plné stoly jedla. Nemusíme mu preto nosiť aj my, ochutnať naše medovníky, lebo naše sú najlepšie. Veď nech sú, tak si ich užime 🙂
Podeľme sa o jedlo s tými, na ktorých nám úprimne záleží, ktorí sú s nami celý rok, alebo máme jedinečnú príležitosť sa s nimi opäť stretnúť pri vianočnom stole. Nevykrmujme celé dediny a paneláky. Nie je to potrebné.
Moja najboľúbenejšia rada
Tento posledný bod je tak čiastočne spomenutý asi v každom predchádzajúcom.
Kúpme menej, ale kvalitnejších vajíčok.
Kúpme menej, ale masla namiesto margarínu.
Kúpme možno len jeden druh orieškov, ale nech nie sú pražené a solené, ale také ešte nespracované.
Samozrejme, kupujte čo vám chutí a čo na prípravu potrbujete, ale skúste sa na malý moment zamyslieť, či to naozaj potrebujete. Či sa to dá nahradiť niečím iným, pre naše telo aspoň trošku kvalitnejším, pretože všetko čo do seba dávame sa nám nakoniec vráti.
Pevne verím, že vám týchto 7 rád ako na Vianoce ušetriť na jedle pomôže, že možno aj vďaka nim si budete vianoce viac užívať a menej sa stresovať. Ak máte nejaké ďalšie rady ktoré by nám všetkým mohli pomôcť, napíšte komentár a ja sa veľmi poteším 🙂
Keďže pripravujem niekoľko overených vianočných receptov, napadlo mi, ako zabezpečiť, aby sa o nich všetci dozvedeli.
Ak sa chcete dozvedieť aké články na blogu za posledný týždeň pribudli, prihláste sa na odber a každú druhú nedeľu dostanete krásny e-mail s odkazom na najnovšie recepty. Stačí napísať svoj e-mail a je to 🙂