Recept na malinové makrónky – franzúzsku klasiku!
Neviem, či si niektorí z vás spomínajú ale na Instagram Varenápečená.sk som dávala veľmi veľa storiek keď som tieto makrónky skúšala. A teda nie vždy to vyšlo a nie vždy to bol pekný pohľad 😀 Ale už mám dokonalý recept a je dobre!
Ale teraz poďme na dôležitejšie info. História!
Pôvod makaróniek
Aj keď ich dnes považujeme za franzúzsky dezert, ich pôvod nájdeme v Taliansku. Pôvodne boli pripravované benátskymi mníchmi už v 8. storočí.
Následne ich do Franzúzska doniesla Katarína Medicejská. Bola to Talianka, ktorá sa vydala za Henricha II.
Makŕonky sú vlastne jemný dezert ktorý vznikne upečením snehu z bielkov. Tento sneh sa doplní o veľmi veľa cukru a mandľovú múku. Prírodné alebo umelé farbivá sú tiež okej pre krajší vizuálny efekt.
Plní sa a následne spája v rôznych kombináchách chutí. Ale to už je dnes.
Pôvodne sa makarónky konzumovali ako samostatné kúsky. Nespájali sa džemom, ani inou plnkou. Toto spojenie sa pripisuje Pierrovi Desfontaines alebo Claudovi Gerbetovi. Je to trošku nejasné, komu za to môžeme vďačiť. No vieme, že sa to začalo diať až okolo roku 1930. Odvtedy sú makarónky podávané ako 2 kúsky spojené džemom, alebo čokoládou.
Ktokoľvek to má na svedomí, ďakujem!
Tak makaronky alebo makronky?
Vo franzúzsku používajú obe pomenovania. U nás by sa malo len jedno.
Googlila som a vygooglila som teda. Jedna slovenská cukrárka tvrdí, že makrónky sú český výraz a jediný slovenský je makarónky. No jazykova poradna sme.sk tvrdí presný opak.
Toto tvrdenie jazykovej poradne potvrdzuje aj slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV.
Ten uvádza: “ makrónka -ky -nok ž. ⟨fr. ~ tal.⟩ cukrár. ▶ drobné pečivo okrúhleho tvaru, obyčajne pripravené z bielkov, cukru, mandlí alebo čokolády a zlepené krémom alebo džemom: oriešková, kokosová m.; ochutnať čokoládové makrónky; čaká nás pečenie vianočných makrónok“
A teda správne pekne po slovensky je to makrónka. Ale veď hovorte tomu, ako chcete 🙂
Výrobné postupy?
Existujú dva! Franzúzska a Talianska metóda. Kto by to bol povedal, že?
Rozdiel je v prípave bielkovej zmesi na pečenie.
Francúzska metóda znamená, že bielka vyšľaháte do peny klasickým spôbom. Následne pridávate ďalšie suroviny a premiešavate. Spôbom, ktorým premiešavate zmes je však veľmi exaktný. Volá sa makaronáž a povieme si o ňom v recepte. Lebo my ideme robiť francúzskou metódou!
No a tá talianska teda. Bielka sú taktiež vymiešané do snehu, avšak nad parou. To zaistí určitú stabilitu zmesi pri pečení. Mnohí ju považujú za jednoduchšiu. Odporúčala by som však vyskúšať obe aby ste zistili ktorá viac vyhovuje vám.
Následne sa do snehu pridajú zvyšné suroviny a pokračuje sa v pečení.
Aké sú tieto makrónky?
- Svieže – kombinácia chutí a svieže ovocie je jednoducho výhra sama o sebe
- Malinové – fresh malina v strede. Pokojne môžu byť maliny aj trpkejšie a nič nepokazíte!
- Aj čokoládové – čokoládová ganache? Poprosím dupľu! Určite hanachou nešetrite a pekne to tam natlačte. Mňam!
- Bezlepkové – mandľová múka je bezlepková, takže veľmi luxusný dezert pre bezlepkáčov!
- Zábavné! – lepiť, spájať, ochutnávať a odjedať. Yes!
Plnka na makrónky
Ako som už spomínala, makrónky sa plnia rôznym spôsobom. My ich budeme plniť čokoládovou ganache a malinami.
Makrónky budú zvonku krásne chrumkavé a s čokoládou nikdy nič nepokazíte. No a malina v strede sa postará o čerstvosť level milión!
Ďalšie recepty na sladké dobroty z blogu!
Recept na najlepšie malinové makrónky!
Malinové makrónsky s čokoládovou ganache
Potrebujeme
- 2x Cukrárske vrecko
Ingrediencie
Makarónky
- 120 G vaječných bielok
- 120 G kryštálového cukru
- 200 G práškového cukru
- 150 G mandľovej múky mletých mandlí
Čokoládová plnka
- 100 ML 33% smotany na šľahanie
- 200 G horkej čokolády
- 100 G malín
Postup
- Do dvoch misiek rozdelíme vajíčka na bielka a žĺtka. 120G vaječných bielkov je probližne 6 vajíčok, no vážte si to priebežte.
- Bielky vyšľaháme SKORO do peny ručným šľahačom, alebo kuchynským robotom.
- Keď budú bielka hustejšie, no nie ešte ako úplna pena, pridávame cukor po tretinách. Teda asi 40g cukru do bielok a miešame. Pridáme ďalších asi 40g a miešame. Došľaháme do peny.
- Mandľovú múku a práškový cukor preosejeme cez sitko. Nie je potrebné ich preosiať trikrát.
- Mandle a cukor vysypeme do bielkovej peny.
- Ak chcete makarónky farebné, teraz je čas pridať farbivo. Môže byť prírodné, tekutné, práškové, akékoľvek. Množstvo musíte mať napísané na obale vášho vybraného farbiva.
- Mandle vmiešame metódovou macaronage. Silikonovou metličkou prejdete 7 krát po obvode misky a 8.krát prejdete zo strany do vnútra. Pokračujte v miešaní, kým cesto nevytvorí ležiacku osmičku. Metličku s cestom dvihnete a skúste napodobniť ležiacku osmičku. Ak tento tvar viete napodobniť jedným ťahom, prestaňte miešať. Ak ležiacu osmičku neviete napodobniť, pokračujte v miešaní. Ak viete napodobniť viac ako jednu, ležiacu osmičku, cesto ste premiešali, no je šanca že sa ešte dá zachrániť, pokračujte v recepte.
- Hmotu vložte do cukrárského vrecka. Na plech si položte papier na pečenie. Ak vám to pomôže, predkreslite si na paprie na pečenie krúžky s polomerom 3 cm. Špičku cukrárského vrecka prestrihite, aby ste mali špičku hrubú asi 0,5 cm.
- Na papier na pečenie vytvárajte kolieska veľké asi 2,5 cm v polomere. Cesto sa ešte trošku roztečie.
- Následne makarónky nechajte "zaschnúť". Na ich vrchu sa vytvorí tvrdá vrsta, ktorej sa môžete dotknúť prstom a cesto sa vám nenalepí na prsty. To trvá 30-40 minút pri štandardnej izbovej teplote. Pokojne to na jednej skúšajte či už je pripravená.
- Keď sa vám vytvorila táto vrstva, makarónky pečte 15 minút v rúre rozohriatej na 150°C, ideálne s ventilátorom. Ak ventilátor nemáte, pečte spodný – horný ohrev 160°C
Čoko ganache
- Čokoládovú ganache pripravíte podľa receptu na blogu. Vychladenú ju dáme do cukrárskeho vrecka.
Plnenie
- Makrónky pred plnením porovnáme a nájdeme im dvojičku. Otočte si ich spodnou stranou k sebe a porovnávajte, ktoré sú si najbližšie. Tie si odložte nabok a takto nájdite každej makarónke dvojičku. Budú potom krajšie keď budú naplnené.
- Na jednu z makroniek naneste po obvode čoko ganache. Do stredu vložte umytú malinu. Nalepte naň druhú makronku a jemne zatlačte, aby sa makronky spojili vďaka čokoládovej vrstve.
- Takto postupujte so všetkými makrónkami. Vhodné na jedenie sú hneď, no odporúčam si počkať na ďalší deň, kedy sa chute prepoja. Vtedy sú najlepšie!