Jahodový džem z macerovaných jahôd s gelfixom je nasladší džem aký som spravila. Rovnaké množstvo cukru ako v ostaných džemoch. Len iný postup. A teda ten vie spraviť naozaj veľa.
Čo je macerovanie
macerácia uvoľňovanie rastlinných alebo živočíšnych buniek z tkanív máčaním: macerácia pokožky; |
Macerácia je teda uvoľnovanie sladu, šťavy a chute. Vďaka tomuto procesu je džem sladší, ako by bol, keby sme jahody hneď uvarili. Rovnaké množstvo cukru ktoré by sme použili v oboch prípadoch nám pri macerovaných jahodách dopomôže k lepšej chuti. Konzistencia je o niečo hustejšia aj bez použitia extra prísad. Nakoľko však budeme odoberať jahodovú šťavu na tento domáci jahodový sirup, odporúčam pridať Gelfix.
Takéto macerovanie zväčša prebieha v spolupráci s alkoholom. Ovocie, prípadne bylinky sa macerujú v alkohole. Následne tento alkohol získa chuť a niektoré vlastnosti byliniek. To je však o niečo ťažšia chémia. My teda ostaneme (zatiaľ) pri jahodách a cukre.
Domáci jahodový džem s gelfixom
Jahodvý džem je podľa mňa absolútna klasika. Slovenská, aj medzinárodná. Jahodová sezóna trvá niekoľko týždňov a uchovávnie jahôd na zimu je nevyhnutné. Jasné, vždy si vieme kúpiť džem aj v obchode. Ale nie je ako domáci. Aspoň podľa mňa.
Džemovanie nás v lete stojí veľa času. Zber, čistenie, príprava, varenie. Umývanie pohárov, sterilizácia, prekladanie. Nie je to ani zadarmo, ani jednoduché. Avšak keď si v zime môžem otvoriť vlastný jahodový džem ku vianočke, všetko to úsilie stálo za to.
Aký je tento džemík?
- Sladký. To by bola asi hanba, ak by nie. Samozrejme treba povedať, že sladkosť džemu závisí aj od jahôd samotných. Ak použijeme zelené, nedozreté jahody, nečakajme extra výsledok.
- Vegetariánsky a vegánsky. Nie každý džem je vegan. Mnoho džemov obsahuje želatínu, ktorá je živočíšneho pôvodu. Tento však obsahuje len prírodné rastlinné zložky.
- Zero-waste. Ani tu sa nedá povedať, že by každý džem bol zero-waste. Teda bez odpadu. Čo robí tento recept na jahodový džem extra zero-waste, je sirup. Link na domáci sirup máte vyššie. Ten je pipravený zo šťavy, ktorá sa inak vyleje, alebo nechá odpariť.
- Svieži – správne skladovanie znamená, že džem bude svieži aj po mesiacoch. Džemy skladujeme na suchom a tmavom mieste. Po otvorení skladujeme v chladničke a spotrebujeme do troch dní. Džem si vždy naberajte čistou lyžičkou. Tak tam nepreniesli baktérie ( kvasinky) z iných výrobkov. Džem by tak mohol začať plesnivieť.
- 83 percentný. Áno prosím. Džem z obchodu ktorý má ledva 50% podiel ovocia nie je džem. Bojujme za poctivé výrobky, čítajme obaly a kupujme kvalitu. A ak máme možnosť, vyrobme si ju doma!
Jahodový džem z macerovaných jahôd
Potrebujeme
- Zaváraninvé skleničky a vršky
- Veľký hrniec na zaváranie
- Hlboký hrniec alebo wok na varenie džemu
Ingrediencie
- 2500 G jahôd
- 500 G cukru kryštálový
- 1 balenie gelfix Dr. Oetker Gelfix Super 3:1 25 g
Postup
- Jahody umyjeme, očistíme a odstopkujeme.
- Nakrájame na menšie kúsky a vložíme do misky, kde sa zmestia všetky.
- Následne ich posypeme cukrom a všetko poriadne premiešame. Jahody takto vložíme do chladničky na 48 hodín macerovať.
- Zaváraninové skleničky si pripravíme pred varením džemu. Skleničky nemusia byť sterilizované, ale mali by byť umyté a usušené. Mali by byť teplé, aby napreskli od teplého džemu. Z tejto dávky budeme mať približne 3500g džemu a teda potrebujete 10 – 350g skleničiek.
- Po 48ich hodinách jahody vyberieme a šťavu, ktorú jahody pustili prelejeme do hrnca. Zo šťavy pripravíme sirup podľa receptu. S jahodami pokračujeme v príprave džemu.
- Jahody vložíme do hlbokého hrnca, alebo wok panvice. Jahody popučíme pučičom na zemiaky, prípadne trošku premixujeme tyčovým mixérom. Ak nechete džem s kúskami jahôd, premixujte všetky jahody.
- Takto popučené jahody varíme na miernom plameni asi 10 minút.
- Pridáme gelfix 3:1 a varíme ešte 5 minút.
- Do hlbokého hranca v ktorom budeme zavárať nalejeme vodu, ktorú necháme zovrieť.
- Džem nalejeme do pohárov asi po okraj (po spodnú stranu závitu, nie po samotný okraj pohára) Okraj pohára vždy utrieme servítkou, rovnako ako vnútro viečka. Pohár zavrieme a vložíme do vriacej vody. Ideálne je počkať, kým zatvoríme toľko pohárov, koľko sa nám zmestí do hrnca na zaváranie.
- Poháre sterilizujeme 7 minút vo vriacej vode.
- Následne poháre vyberieme z vody a položíme dole viečkom. Necháme vychladnúť pri izbovej teplote.
- Keď pohár vychladol (čo môže trvať 12-24 hodín) môžeme ho odložiť na tmavé, chladné miesto. Takto zavarený jahodový džem vydrží aj niekoľko rokov.
Poznámky
Džem teda nebude taký sladký ako je uvedené na obale, ale podiel ovocia bude až 83% ovocia namiesto pôvodných 73%.