Domáca vegánska zmrzlina za noc

recept-banany-kokosove-mlieko

Ak chceš tento článok zavrieť len preto, že ťa irituje slovo „vegánska“ zmrzlina, tak prídeš o fakt dobrý recept. Takže odporúčam ostať a dočítať do konca 🙂

Domáca vegánska zmrzlina za noc bez cukru, bez vajec, bez smotany, bez laktózy? Bez všetkých zbytočností, ale za to s takou chuťou, že odpadneš!
Ani neviem, čo viac na tomto recepte pozdvihnúť. Že je super pre ľudí s intoleranciami? Že na to nepotrebuješ nič špeciálne?

Ja som totižto celkom dlho prehľadávala zákutia internetu, aby som našla overený, naozaj dobrý, výkonný zmrzlinovač. Potom som zistila, že zmrzlinovač by už aj bol vybratý, ale tá nádobka v ktorej sa zmrzlina robí, sa musí zmestiť do mrazničky. No a keďže sme si pred kúpou chladničky domov povedali, že my tú mrzničku až tak nepotrebujeme, lebo sme sa za čerstvé suroviny a poctivé varenie, tak sa do mojich mini mraziacich šuflíkov nič nezmestí.

A hneď bolo po domácej zmrzline.

Internet však v konečnom dôsledku nápocný bol, pretože mi ukázal úplne nový svet. Nové chápanie domácej zmrzliny. Niečo, čo by mi len tak asi nikdy nenapadlo.

Zmrzlina

recept-zmrzlina-bananova-domaca

Mrazené banány

Tej mrazničke sa nikdy úplne nevyhneme, veď chceme robiť zmrzlinu predsa. Toto je však menej časovo náročné, zaberá to menej miesta a nepotrebuješ na to kupovať žiadne špeciálne, divoké stroje.

Jednoducho nakrájaj banán, vlož ho do misky a daj do mrazničky. Respektíve, do nejakej uzatvárateľnej nádoby, nie len do misky. Do takého „kontajneríka“ v ktorom si môžeš nosiť jedlo do práce alebo do školy.
Hádam, sa chápeme.

Nechaj tam tie banány cez noc a ráno ich len zmixuj s kokosvým mliekom. Predpokladám, že komu laktóza nevadí, môže to skúsiť aj s kravským mliekom, ale s tým skúsenosti nemám, takže úplne neporadím.
A vegánska zmrzlina je na svete!

recept-zmrzlina-veganska-bananova
Toto je moja absolútne najobľúbenejšia fotka akú som kedy spravila. Vždy keď sa na ňu pozriem, mám strašnú chuť si tú zmrzlinu dať. VŽDY!

Kokosové mlieko

Výber toho správneho kokosového mlieka, je taká trošku alchýmia. Ja doma používam 3 druhy kokosového mlieka. Mlieko na varenie, mlieko na pitie a potom to také husté biele mlieko – až krém.
Ako kokosové mlieko si môžete predstaviť klasické biele mlieko, avšak z kokosu.
To husté, krémové sa dá kúpiť v plechovke, nie v tej papierovej krabici a skladá sa z dvoch častí. Kokosvej vody – čírej tekutiny s chuťou kokosu a ten našej vytúženej krémovej zložky.

Ak sa ti ťažko predstavuje, len si vygoogli obrázky kokosového mlieka v plechovke a hneď si budemem rozumieť. Majú ho v dm-ke, Tescu, Kauflande aj Lidli.

Takže, do tých našich zamarazených banánov, pridáme kokosvé mlieko – ale len tú bielu, hustú časť z plechovky. Množstvo v pomere 1:1 a teda napríklad 200g banánov a 200g mlieka.
Ja to robím v blendri na smoothies. Vy to robte v tom stroji, o ktorom viete, že rozmixuje aj kocky ľadu (v našom prípade banány).
Keď je všetko rozmixované, prelejem do misky kde boli zamrazené banány a vložím do chladničky na minimálne 2 hodinky. Dôležité je mať nádobu zatvorenú.

Toto je vlastne základný recept na banánovú zmrzlinu. Ja som robila aj kávovu, kedy som pred zmixovaným surovín pridala 2 čajové lyžičky instantnej kávy. Ja kávu síce nepijem, ale zmrzlinu som si dala.

Aká sladká

recept-zmrzlina-veganska-bananova
A táto je moja druhá najobľúbenejšia. Vidíte tú kvapku ktorá zachvíľku kvapne na zem? Och!

Na to, aby bola zmrzlina dosť sladká, nebudeme pridávať cukor.
Všetko je to o banánoch.

Ako banány dozrievajú (a teda žltnú až hnednú), zvyšuje sa ich sladkosť.
Čiže veľmi jednoducho, ak necheme aby bola zmrzlina extra sladká, použijeme banány ktoré sú zeleno-žlté/žlté. Ak zase chceme extra sladkú zmrzlinu, necháme banány dozrieť, kým sa na nich nezačnú tvoriť hnedé bodky. Vtedy je banán najsladší.


Recept určite vyskúšajte. Nepotrebujete naň nič špeciálne a výsledok stojí za to!

Dobrú chuť.

Vegánska zmrzlina

Chod: Dezerty
Kľúčové slovo: Vegánske, Vegetariánske
Porcií: 2
Author: Simona

Potrebujeme

  • Mixér

Ingrediencie

  • kokosové mlieko v konzerve
  • banány

Postup

  • Deň pred prípravou zmrzliny si banány nakrájame na kolieska, vložíme do misky alebo uzatvárateľného sášku a vložíme do mrazničky.
  • V deň výroby zmrzliny,zamrazené banány vysypeme do mixéra spolu s kokosovým mliekom.
  • Toto množstvo je v pomere 1:1 a teda napríklad 200g banánov a 200g mlieka.
  • Banány a mliekom spolu vymixujeme.
  • Keď je všetko rozmixované, prelejem do misky kde boli zamrazené banány a vložím do mrazničky na minimálne 2 hodinky.
recept-zmrzlina-veganska-bananova
Mňam!

Pozri si Instagram:
https://www.instagram.com/varenapecena.sk/

One Reply to “Domáca vegánska zmrzlina za noc”

Pridaj komentár