Úprimne? Vôbec sa mi v tomto super počasí nechce sedieť za notebookom a písať recept na jahodový džem.
Konečne je vonku relatívne pekne a ak nič iné, dá sa sedieť aspoň na balkóne. No viem, že ak to nenapíšem teraz, tak asi nikdy. Minulý rok som recept na džem nenapísala a blog už bude mať dva roky. A seriózny blog bez takéhoto základného džemu, ani nie je blogom, nie?
Tak poďme na to teraz.
Aký je tento jahodový džem?
Toto je môj úplne prvý jahodový džem! Obsahuje jahody, cukor a kyselinu citrónovú. A teda nemusíme použiť žiadne extra zložky, aby džem zatuhol.
Nebude to taký ten extra tuhý, želatínový džem, na ktorý ste zviknutý z obchodu. Ale budete presne vedieť, čo ste doň dali. Jeho konzistencia bude hustá, netekutá a stále sa bude výborne natierať.
Je kyselkavý. Toto súvisí s množstvom cukru, aj s jahodami. A určite to súvisí s tým, že používame citrón na zahustenie. Ak vám kyselkavosť džemu nevyhovuje, pridajte extra cukor.
Môjmu manželovi vyhovuje presne práve tento džem, jeho hustota a chuť. Ak však máte radšej sladší džem, spíšem vám recept na ďalší z mojich jahodových džemom. Tam je síce rovnaké mnjožstvo cukru, ale postup je iný a teda aj chuť je iná. Pozrite si recept a vyskúšajte ten, ktorý vám viac vyhovuje 🙂
A ešte, aby som nezabudla. Je s kúskami jahôd! Mám to tak najradšej, tak ich tam nechávam. Vy nemusíte.
Citrón alebo kyselina?
VŽDY si stojím za použitím prírodných surovín. Vždy!
Ale teraz nie. Kyselina citrónová, ktorú potrebujeme sa samozrejme nachádza v citróne. Avšak množstvo, ktoré sa v každom citróne nachádza je neznáme. Doma ho nevieme zmerať, ani odvážiť. No tá kyselina citrónová ktorá je v prášku, prípadne ako šťava vo fľaške, je stabilná. Je vždy rovnaká a má rovnaké hodnoty.
Presne preto, použijeme túto. Vôbec sa toho nemusíte báť. Ak sa vám to nepozdáva, použite šťavu z jedného väčšieho citróna.
Vegánsky
Vedeli ste, že nie všetky džemy sú vegánske? A ani vegetariánske?
Ja som si to nikdy neuvedomila, ale mnoho džemov obsahuje želatínu. A želatína je v drvivej väčšine živočíšneho pôvodu. Takže ak si džem kupujete v obchode a chcte, aby bol vegánsky, čítajte etikety.
Tento však vegánsky určite je 🙂
Správna konzistencia džemu
Ako zistíte, že má džem správnu konzisteniu? Úplne jednoducho!
Džem ktorý varíte odoberiete lyžičkou na čistý tanier. Pofúkate, necháte chvíľku vychladnúť. Lyžičkou prejdite stredom džemu.
Ak má správnu konzisteniu, po tom, čo sa rozdelí, ostane rozdelený. Ak ešte džem nie je uvarený, čiara po lyžičke sa naspäť spojí. Na IG vám pridám video, aby ste si to vedeli lepšie predstaviť 🙂
Jednoduché!
Sterilizovanie v umývačke riadku? Áno, aj
Celý postup aj so samotným sterilizovaním som vám samozrejme napísala do receptu.
Budete potrebovať čo najväčší hrniec ktorý doma máte.
Doň je potrebné napustiť vodu tak, že ak do hrnca vložíte skleničky, voda bude cca po okraj. To je zväčša menej, ako si myslíte.
Počkajte, kým voda v hrnci začne vrieť.
Fľaštičky plníme asi 0,5cm od okraja. Viac by bolo príliš veľa a menej je síce fajn, ale skleničky budú prázdnejšie.
Následne kuchynskou utierkou utrieme okraje skleničky od džemu. Takisto utrieme aj vnútro viečka od prípadných nečistôt a zavrieme.
Fľaštičky pred zaváraním nie je potrebné variť vo vriacej vode (ak sú čisté, samozrejme). Dôvod, prečo sa to robí je, aby vám sklenička od teplého džemu nepraskla.
Fľaštičky vložte do vriacej vody tak, aby bola voda po okraj. Varte 7 minút vo vriacej vode.
Po 7 minútach fľaštičky vyberte a otočte vrškom dole. Odložte na miesto, kde môžu fľaštičky vychladnúť. Po asi 24 hodínách fľaštičky otočte a môžete odložiť.
Sterilizovať sa dá aj v umývačke riadu. Postup je v zásade rovnaký a „umývame“ na programe ktorý poskytuje najvyšší stupeň teploty.
Toto sú zrejme všetky tipy ktoré som mala a teraz už samotný recept 🙂
Jahodový džem s kyselinou citrónovou
Potrebujeme
- Mixér
- Wok, alebo hlboký hrniec na džem
- Široký a hlboký hrniec na zaváranie
- Skleničky a vršky na zaváranie
Ingrediencie
- 2,5 KG jahôd umyté, očistené
- 500 G cukru
- 2 bal kyseliny citrónovej
Postup
- Jahody odstopkujeme, umyjeme a nakrájame na kúsky asi 1 x 1 cm
- Jahody vložíme do woku, alebo hlbokého hrnca a zasypeme cukrom.
- Pučičom na zemiaky, alebo mixérom popočíme asi 75% jahôd, zvyšok necháme v celku. Varíme na miernom plameni asi 30 minút.
- Ak sa vám tvorí pena, vareškou ju môžete odobrať, no nemusíte. Džem určite nepokazí.
- Po 30tich minútach pridajte 2 balenia kyseliny. Ak sa vám zdá džem príliš hustý, znova pomixujte. Premiešajte a varte ešte asi 5 minút.
- Dajte variť vodu do najväčšieho hrnca ktorý doma máte.
- Džem ochutnajte a ak sa vám zdá príliš kyslý, pridajte cukor. Ak vám chuť vyhovuje, urobte test hustoty (popísaný v poznámkach pod receptom)
- Ak je hustota správna, naplňte flaštičky džemom asi 0,5cm od okraja.
- Očistite kuchynskou utierkou okraje fľaštičky aj viečko zvnútra a završkujte.
- Fľaštičky vložte do vriacej vody tak, aby bola voda po okraj. Varte 7 minút vo vriacej vode.
- Po 7mich minútach fľaštičky vyberte a otočte vrškom dole. Odložte na miesto, kde môžu fľaštičky vychladnúť.
Poznámky
Džem ktorý varíte odoberiete lyžičkou na čistý tanier. Pofúkate, necháte chvíľku vychladnúť. Lyžičkou prejdite stredom džemu. Ak má správnu konzisteniu, po tom, čo sa rozdelí, ostane rozdelený. Ak ešte džem nie je uvarený, čiara po lyžičke sa naspäť spojí.